[[start]]

Anarchismus★WIKI

Vítejte na Anarchismus★WIKI - encyklopedii anarchistické teorie, historie a praxe.

Cílem projektu je vytvořit rozsáhlý, přehledný a srozumitelný zdroj informací pro kohokoliv, koho zajímá současné nebo historické anarchistické a antiautoritářské hnutí.

Projekt volně navazuje na wiki.csaf.cz, která fungovala do roku 2014. Po technické stránce se o provoz stará aktivistický IT kolektiv NoLog.cz. Korektury, kategorizování obsahu atd. provádí převážně členové a členky Anarchistické federace.

Do tvorby této wiki se může zapojit každý - stačí si vytvořit účet a dodržovat místní pravidla.

Úvod do anarchismu Anarchismus v praxi Tento den v historii Náhodná stránka

Pokud chceme svět změnit, musíme ho nejprve pochopit a umět ho popsat. V této sekci naleznete vše, co se týká levicové, anarchistické a antiautoritářské teorie, od ekonomie po popis různých anarchistických proudů a rozdílů mezi nimi.

Přejít do sekce TeorieOd slov k činům. V této kategorii naleznete texty zabývající se anarchistickou a antiautoritářskou praxí, ať už jde o různé příklady samosprávných projektů nebo popis různých taktik využívaných při protestech.

Přejít do sekce Praxe

Kdo se nepoučí z historie, je nucen ji opakovat. V této sekci mapujeme bohaté dějiny anarchistického, antiautoritářského a dělnického hnutí u nás i ve světě. Kromě toho zde naleznete Radikální kalendář, kde se dozvíte, co se stalo v tento den.

Přejít do sekce Historie Radikální kalendář

Ačkoliv anarchismus nemá žádného „nejdůležitějšího myslitele“, mnoho současných i historických osobností je s ním spojeno. Příběhy jejich životů jsou často zajímavé, stejně jako jejich myšlenky. V této sekci píšeme o lidech, kteří jsou z nějakého důvodu pro anarchistické hnutí důležití.

Přejít do sekce Osobnosti

Anarchistické hnutí není pouze subkulturou, přesto k němu patří hudba všech možných žánrů, je vyobrazeno v mnoha filmech a jeho myšlenky jsou předmětem poezie i prózy. V této sekci naleznete tipy na zajímavé kapely, filmy, knihy, spisovatele a spisovatelky, básníky a básnířky a další umění a kulturu, které nějak souvisí s anarchismem, bojem za emancipaci nebo sociální kritikou.

Přejít do sekce Umění a kultura


Abecedně seřazený seznam stránek

Pravidla pro přispívání a diskuzi

Pokud byste byli zalogování, mohli byste zanechat komentář.
  • start.txt
  • Poslední úprava: 2020/03/27 11:24
  • autor: admin